czwartek, 31 października 2013

Pierwszolistopadowe „świętej pamięci”

Koniec października to czas wzmożonych prac pielęgnacyjnych w miejscu wiecznego spoczynku. Nad wyraz starannie sprzątamy groby bliskich zmarłych i teren wokół nich przed uroczystością Wszystkich Świętych. I mnie nie ominął ten mniej lub bardziej przyjemny obowiązek.

Będąc dziś na cmentarzu, zwróciłem uwagę na grób nie tylko moich dziadków, ale także na inne i spostrzegłem ciekawą rzecz, a mianowicie sposób zapisania skrótu świętej pamięci. Nie jest zachowana jednolitość w tym względzie, dlatego spotkałem się z różnymi wersjami. Wśród najczęściej obserwowanych form zapisu tego skrótu wypisać należy: ś.p., śp., ŚP., Ś.+P., gdzie + oznacza w tym wypadku krzyż. Czy wszystkie powyższe skróty są poprawne? Niekoniecznie.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na skróty bez krzyża, czyli: ś.p., śp. oraz ŚP. Z podanych form za poprawne uznaje się drugą (śp.) oraz trzecią (przy założeniu, że wielkie litery w tym wypadku wyrażają szacunek dla zmarłego). Forma ś.p., a więc ta z dwiema kropkami, jest zapisana niepoprawnie i niestety wcale nie tak rzadko, jak mogłoby się wydawać, spotyka się ją na grobach. Szkoda, ale wydaje mi się, że jeszcze bardziej szkoda robić z tego powodu jakiś problem (uważam, że najgorzej to świadczy o kamieniarzu). Trzeba po prostu przejść nad tym do porządku dziennego.

Na koniec jeszcze o formach z krzyżem pomiędzy. Dopuszcza się stawianie krzyża między skrótem od przymiotnika świętej a skrótem od rzeczownika pamięci. Warto jednak wiedzieć, że w tym wypadku poprawny jest zapis, gdzie po każdym skrócie postawiona jest kropka, a więc: Ś.+P.

A jak wyglądają pod tym względem nagrobki Waszych bliskich? Zwróćcie uwagę, gdy będziecie w najbliższych dniach na cmentarzu.