wtorek, 31 grudnia 2013

Który mamy rok?

Za kilkanaście godzin rozpoczniemy Nowy Rok, i chciałbym, byście się zastanowili, który to będzie rok. Zapis liczbowy potrafi wskazać każdy – 2014, a co z wymową lub zapisem słownym? Czy przywitamy rok dwutysięczny czternasty? Czy będzie to rok dwa tysiące czternasty?

Drodzy Państwo, mamy rok dwa tysiące trzynasty, a niebawem zagości w kalendarzach dwa tysiące czternasty i tylko te formy są poprawne. W liczebnikach porządkowych odmieniamy wyłącznie jedności i dziesiątki, zaś setki i tysiące pozostają nieodmienne, dlatego powiemy: dwa tysiące ósmy, dwa tysiące dwudziesty szósty, dwa tysiące pięćdziesiąty pierwszy, trzy tysiące sto czterdziesty drugi itd. Teraz spróbujmy jeden z powyższych przykładów odmienić tak, jak niektórzy to robią z liczbą 2014, gdzie tysiące są odmieniane, zwróćmy uwagę: trzytysięczny sto (setny?) czterdziesty drugi. Brzmi kosmicznie, prawda?

Cofnijmy się też o sto lat. Jak nazwiemy rok, w którym rozpoczęła się I wojna światowa? W roku tysięcznym dziewięćsetnym czternastym wzorem roku dwutysięcznego czternastego? Oczywiście, że nie! Usłyszymy, że I wojna światowa rozpoczęła się w roku tysiąc dziewięćset czternastym, a więc nie ma innej możliwości i tylko rok dwa tysiące czternasty, do którego rozpoczęcia pozostało ok. 13 godzin, jest formą poprawną. Zatem tylko dwa tysiące trzynasty, czternasty, piętnasty, …, sześćdziesiąty siódmy itd.

Korzystając z okazji, nie omieszkam nie złożyć Wam noworocznych życzeń. Szanowni Czytelnicy, statystyka jest bezlitosna – niewielu Was mam, ale stale utrzymujący się wynik (i to na względnie zadowalającym mnie poziomie) odwiedzin pozwala domniemywać, że choć widownia nieliczna, to przede wszystkim wierna. Dziękuję, że byliście ze mną przez te pół roku. Mam nadzieję, że kolejne półrocze przed nami, że również w roku dwa tysiące czternastym będziecie tu zaglądać i tego życzę sobie na ten kolejny rok. Wam z kolei samych najwspanialszych dni, wszelkiej pomyślności, aby Wasze marzenia i plany przeznaczone na ten rok się ziściły i abyście potrafili być względem siebie życzliwi, uprzejmi i pomocni. Z całego serca składam życzenia wszystkiego dobrego! Do siego roku!