sobota, 14 grudnia 2013

Nowy rozkład jazdy pociągów

Uwaga, Mili Państwo! Już od jutra zmienia się rozkład jazdy pociągów. Tym wszystkim, którzy na co dzień podróżują koleją, radzę raczej zapoznać się z nowymi rozkładami, potem możecie bowiem być niemile rozczarowani. Blog nie spełnia jednak funkcji informatora kolejowego. Wolę raczej, aby temu wydarzeniu przyjrzeć się z perspektywy językowej.

Ponieważ temat dotyczący kolei jest mi po części bliski (częste dojazdy na trasie Zbąszynek-Zielona Góra oraz sentyment do starego już, mocno zwietrzałego zainteresowania), od jakiegoś czasu bacznie przyglądam się rozkładowi umieszczanemu na stronach internetowych. Przeglądając owe strony, doszedłem do smutnego bądź co bądź wniosku, iż w nie każdej kolejowej spółce znają się na datach.

I tak do internetowej wyszukiwarki połączeń (zobacz) nie mam zastrzeżeń w tym kontekście, o którym będę pisał niżej. Przyjęto tu, że daty kursowania pociągów oznacza się skrótami utworzonymi od nazw miesięcy. Przykładowo pociąg TLK Bachus rel. Gdynia Główna – Zielona Góra kursuje w terminie od 15. Gru 2013 do 7. Mar 2014 Pn - Pt, Nd; oprócz 24., 25., 31. Gru 2013. W tejże wyszukiwarce może ewentualnie szczypać w oczy fakt, że skrót od grudnia kończy się na samogłoskę. Sytuacja taka ma miejsce także w wypadku na przykład kwietnia (Kwi) oraz czerwca (Cze).

Gdzie w szczególności nie znają się na datach? W Kolejach Wielkopolskich (zobacz). Porównajmy te daty z tymi umieszczonymi na stronie internetowej Przewozów Regionalnych (tu na przykładzie starego rozkładu), tablicach stacyjnych dostępnych na stronie Polskich Linii Kolejowych (kliknij) lub z rozkładami spółki PKP Intercity (tutaj). Czym się różni przykładowy zapis 15.XII.2013 od 15 XII 2013? Tym, że w jednym między cyfrą rzymską a arabską postawiono kropkę, a w drugim nie. Która forma jest poprawna? Ta w wydaniu PR, PLK oraz PIC. Kropek w zapisywaniu dat, gdzie miesiąc oznaczamy cyfrą rzymską, nie stawiamy. Dlatego te rozkłady na stronach KW należałoby raczej poprawić. Kropki stawia się tylko wówczas, gdy zarówno dzień, miesiąc, jak i rok oznaczamy cyframi arabskimi, np. 15.12.2013.