piątek, 27 grudnia 2013

Cechy różnicujące liczebniki zbiorowe, jak „oboje”, „obaj” itd.

Wyobraźmy sobie dwóch dżentelmenów. Niech to będzie na przykład Krystian i Piotr. Często w takich wypadkach można usłyszeć, przykładowo: Krystian i Piotr nie zjedli całego obiadu. Oboje bowiem nie lubią brukselki. Fatalny błąd w drugim zdaniu. Nie oboje, tylko OBAJ!

Oboje albo obydwoje (dopuszczalne są OBIE formy) to liczebnik zbiorowy, co zostało już nadmienione w temacie, którego równowartość stanowi cyfra dwa. I ten początek można podpiąć także pod siostrzane liczebniki obie oraz obaj. Między tymi trzema formami zachodzą pewne, bardzo istotne, różnice.

Liczebnika obie (albo obydwie) używamy wtedy, gdy mamy dwie panie i z tym kłopotów mamy najmniej. Przykładowe zdanie: Kasia i Basia nie zjadły obiadu. OBIE bowiem nie lubią brukselki. Z liczebnikiem obaj (albo obydwaj) również nie powinno być problemu, praktyka jednak pokazuje, że tak do końca nie jest. Używamy go wyłącznie wtedy, gdy mamy parę mężczyzn (przeczytaj raz jeszcze pierwszy akapit). Natomiast oboje (albo obydwoje) należy zastosować tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z parą różnej płci, czyli z kobietą i mężczyzną, ewentualnie, jeśli podmiotami w zdaniu są dzieci, np. Zosia i Franek nie zjedli obiadu, OBOJE (OBYDWOJE) bowiem nie lubią brukselki.

Bardzo często mylimy oboje z formą obaj, stąd błędnie formułowane są nasze zdania. Mam nadzieję, że od teraz tego typu błędy nie będą się pojawiać. Na koniec jeszcze tabela podsumowująca, z pomocą której przyswojenie wiedzy powinno być łatwiejsze:
OBIE (OBYDWIE)
K + K
OBAJ (OBYDWAJ)
M +M
OBOJE (OBYDWOJE)
M + K, DZIECI