piątek, 11 września 2015

Kto mieszka w Zbąszynku?

Zbąszynek, dworzec kolejowy, którego plac obecnie jest przebudowywany na rondo (foto Wikipedia)

Kilka dni temu pisałem o tym, jakimi rzeczownikami określamy mieszkańców Poznania (zob. artykuł). Dzisiaj podobnie rzecz będzie dotyczyć nazw mieszkańców, jednak dzisiejszy temat ma charakter bardzo lokalny. Odnosi się bowiem do niewielkiego miasta położonego w województwie lubuskim, które sam zresztą zamieszkuję. Mowa o Zbąszynku.

Uznałem temat wart poruszenia, gdyż wśród moich czytelników znajdzie się kilku mieszkających, jak ja, w Zbąszynku, a ponieważ nierzadko nawet obywatele tego miasta tworzą niepoprawne formy na określenie samych siebie, chciałbym, aby ta poprawna konstrukcja wybrzmiała na tej stronie.

Mieszkaniec Zbąszynka to nie, jak chciałoby wielu, zbąszynianin. Tą nazwą określa się bowiem mieszkańców pobliskiego Zbąszynia, choć położonego już w Wielkopolsce. To także nie zbąszynecczanin, aczkolwiek ta forma jest już bliższa poprawnej, która przyjmuje takie oto postacie: zbąszynczanin – odnoszącą się, co widać, do mieszkańców płci męskiej – oraz zbąszynczanka, który to rzeczownik tyczy się mieszkanek Zbąszynka. Obie te formy odnajdziemy w Słowniku nazw miejscowości i mieszkańców pod red. M. Łazińskiego. Pamiętajmy zatem zbąszynianie zamieszkują Zbąszyń, mieszkańcami Zbąszynka natomiast są zbąszynczanie.

Przy okazji warto wspomnieć, że forma przymiotnikowa utworzona od nazwy Zbąszynek to zbąszynecki. I to również odnotowuje słownik.