poniedziałek, 9 września 2013

Spacja a interpunkcja

Aż dziw bierze, że możemy mieć z tym problem, a jednak. Dzisiejsza porada dotyczy stawiania znaków przystankowych i spacji.

Na portalach typu Facebook aż roi się od wpisów, w których wykrzyknik lub pytajnik stawiany jest dopiero po spacji, np. „Zdałam !”, „Czy ktoś widział klucze ?”. Nie wolno tak pisać, ponieważ zasada w tej sprawie jest jednoznaczna i mówi, że nie oddziela się spacją znaków interpunkcyjnych (wyjątek stanowią myślniki, nawias otwierający wraz z otwierającym cudzysłowem).

Wydawać by się mogło, że wszystko to jest oczywiste, ale jak się okazuje niekoniecznie. Ba, są jeszcze bardziej rażące błędy! O pomstę do nieba wręcz woła oddzielenie spacją przecinka, np. „Nie widziałem kluczy , ale przyznaję , że niebacznie szukałem”. Może to być efekt zwyczajnego niechlujstwa w pisaniu (rzadko kto przywiązuje wagę do pisowni na portalach społecznościowych), ale nie uważam bynajmniej tego za stosowne usprawiedliwienie. Znaki interpunkcyjne, jak przecinek, kropka, wykrzyknik itd. mają przylegać do litery kończącej wyraz lub zdanie.

PS Rozumiem potrzeby ekspresji, ale wystrzegajcie się zwielokrotniania znaków interpunkcyjnych (np. „Zdałam!!!!!!!”). Jeden wykrzyknik w zupełności wystarczy.