środa, 4 września 2013

Cała Polska czyta Fredrę!

W ubiegłym roku czytaliśmy „Pana Tadeusza”. W roku 2013 przyszła pora na kolejnego wybitnego reprezentanta doby romantyzmu – Aleksandra Fredrę.

O czym mowa? O wspaniałomyślnej inicjatywie prezydenta – Bronisława Komorowskiego – w myśl której chce on przybliżyć postać i teksty tego znakomitego komediopisarza. W związku z czym już w najbliższą sobotę (7 września) w warszawskim Ogrodzie Saskim odbędzie się Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry, gdzie zostanie odczytanych jego pięć dramatów („Zemsta”, „Mąż i Żona”, „Damy i Huzary”, „Pan Jowialski” i „Gwałtu, co się dzieje”).

Akcja jest bardzo podobna do ubiegłorocznego czytania „Pana Tadeusza”, o którym notabene jest ostatnio głośno (przeczytaj tutaj oraz wyjaśnienie MEN). Podobnie jak w wypadku epopei Mickiewicza do akcji włącza się cały kraj, imprezę o godzinie 11:30 zainauguruje sam Bronisław Komorowski i również teraz potrwa ona do późnych godzin wieczornych.

Całość będą mogli Państwo oglądać, słuchać za pośrednictwem Polskiego Radia. Dziennikarze rozgłośni przygotowali specjalną stronę dotyczącą tego przedsięwzięcia, na której (oprócz samej sobotniej transmisji) mogą Państwo znaleźć więcej szczegółów. Całym sercem jestem za inicjatywą głowy naszego państwa, licząc jednocześnie na następne takie akcje w kolejnych latach. Mam nadzieję, że narodowe czytanie polskiej literatury utrwali się na dobre jako coroczna impreza kulturalna.

PS Na koniec zaproszenie od samego Prezydenta (przeczytaj).