poniedziałek, 28 lipca 2014

Przecinek przed wyrażeniami typu „itd.”, „itp.”

Przyznam, że przez długi okres (bodaj do rozpoczęcia studiów), nie wiedzieć czemu, stawiałem przecinki przed skrótami itp. oraz itd., np. Lubię czytać książki przygodowe, obyczajowe, romantyczne, itp. Nie jest to jednak poprawne. O tym dlaczego, traktuje dzisiejszy wpis, a podpowiada nam to prosta logika.

Prosta logika, o której pisałem, polega na tym, że wystarczy owe skróty rozwinąć, by zobaczyć, że przecinek przed tymi wyrażeniami to błąd. Po ich rozwinięciu otrzymamy bowiem zwroty i tym podobne oraz i tak dalej, a wiemy doskonale, że przed spójnikiem „i” przecinka w zdecydowanej większości wypadku nie stawia się i tak jest właśnie w opisywanej sytuacji: Lubię czytać książki przygodowe, obyczajowe, romantyczne i tym podobne. Raczej nikomu nie przyszłoby do głowy, by pogrubione wyrażenie oddzielić od reszty zdania przecinkiem, prawda? Powyższe zdanie pisane skrótem poprawnie wygląda jedynie tak: Lubię czytać książki przygodowe, obyczajowe, romantyczne itp., czyli bez przecinka!

O przecinku należy pamiętać wyłącznie wówczas, gdy w zdaniu obok pojawia się zarówno itp., jak i itd. Wynika to z tego, że powyższe zwroty są równorzędne i zaczynają się od tego samego spójnika, np. W sklepie było dużo tropikalnych owoców, m.in. banany, ananasy, melony itp., itd. Warto jednak wiedzieć, że zestawienie obu tych wyrażeń obok siebie jest raczej potoczne i w mowie pisanej należałoby tego typu konstrukcji raczej unikać.