piątek, 27 czerwca 2014

Co z tym przecinkiem?

Mój korespondent miał problem ze zdaniem: „Gdy to się wydało po kolacji chłopcy musieli posprzątać całe podwórze”. Brakuje w nim bez wątpienia przecinka. Nie ma wątpliwości, że jest to zdanie złożone, są w nim bowiem dwa orzeczenia (się wydało oraz musieli posprzątać), a skoro tak, w jakiś sposób trzeba te zdania rozdzielić.

Osoba prosząca mnie o pomoc nie wiedziała, w którym miejscu ów przecinek jest konieczny. Sprawa w tym wypadku nie okazała się prosta. Patrząc na to zdanie, wyrażenie po kolacji jest określeniem czasownika okazało się, a więc przecinek należy postawić po okoliczniku: „Gdy to się wydało po kolacji, chłopcy musieli posprzątać całe podwórze”.

Okazało się jednak, że po kolacji odnosi się do drugiej części zdania. Mówi nam o tym, że to po kolacji chłopcy musieli posprzątać podwórko. W związku z tym należałoby postawić przecinek zaraz za orzeczeniem się wydało: „Gdy to się wydało, po kolacji chłopcy musieli posprzątać całe podwórze. Najlepiej jednak byłoby zmienić szyk takiego zdania następująco: „Gdy to się wydało, chłopcy musieli posprzątać całe podwórze po kolacji”. Co ważne, niepostawienie przecinka to błąd interpunkcyjny.