piątek, 18 kwietnia 2014

Słowo na Wielkanoc

W dzisiejszym wpisie chciałbym nawiązać tematycznie do świąt, jakie przed nami, czyli świąt wielkanocnych… a może Świąt Wielkanocnych? Ano właśnie, pisownię tego typu wyrazów będę dziś omawiał.

Rzecz ma się podobnie jak ze świętami Bożego Narodzenia (zobacz wpis z 24 grudnia). Zasadniczo zwrot święta wielkanocne powinniśmy zapisać od małej litery. Nie jest to jednak zgodne z tym, co powszechnie można zobaczyć (spójrz tu albo tu). Nie należy jednak traktować wszystkiego tego, co napisane, za poprawne. Jedyną, że tak powiem, oficjalną nazwą świąt jest Wielkanoc i dlatego tylko ten wyraz zapisany wielką literą uznać należy za poprawny.

Można również napisać święta Wielkanocy albo święta Wielkiejnocy, gdzie widzą Państwo, że tylko człon z nazwą święta jest pisany wielką literą, rzeczownik święta piszemy od małej. Jest to jak najbardziej poprawna forma. 

Tak czy owak, życzę Państwu dobrej, radosnej, wiosennej Wielkanocy albo dobrych, radosnych i wiosennych świąt wielkanocnych (Wielkanocy lub Wielkiejnocy). Niezależnie jaką formę przyjmiemy, niech przyniosą spokój i wytchnienie.