niedziela, 5 stycznia 2014

Skrót od wyrażenia „wyżej wymieniony”

Czytając niedawno pewien artykuł na jednym z portali internetowych, natknąłem się na taki oto skrót: w/w. Powszechnie jest mi on znany i wiem, że autor owego artykułu, kreśląc takiego potworka, chciał powiedzieć: wyżej wymieniony. Nie napisał jednak tego do końca poprawnie. Prawidłowo w skrócie tym powinno się zaniechać ukośnika i na końcu postawić kropkę: ww. Wtedy i tylko wtedy skrót utworzony jest zgodnie z zasadą ortograficzną.

Co ciekawe, czasem jeszcze skrótu ww. używamy w złym kontekście. Bo na przykład w zdaniu: Zwróć uwagę na ww. opinię i dopiero potem odwołaj się do problemu wyrażenie wyżej wymienioną opinię aż po prostu źle brzmi. Należałoby je niezwłocznie zastąpić poprzez wyrażenie: powyższą opinię

Trudno na dobrą sprawę określić, skąd w Polakach maniera do tworzenia skrótów za pomocą ukośnika. Obok omawianego wyżej skrótu spotkać można jeszcze inne podobne, a co za tym idzie – błędne. To na przykład: do spraw – d/s (prawidłowo: ds.) oraz jak wyżej – j/w (prawidłowo: jw.). Zapamiętajcie więc, że ukośnika w skrótach należy się wystrzegać jak ognia.