czwartek, 6 sierpnia 2015

Jak pisać o prezydencie?

 

Dziś w stolicy naszego kraju miały miejsce podniosłe uroczystości związane z zaprzysiężeniem na urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Z tej okazji warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób poprawnie pisać o prezydencie – wielką czy małą literą? 

Zasadniczo samą nazwę prezydent piszemy małymi literami. Tyczy się to również innych nazw godności typu premier, minister itd., dlatego piszemy np. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent Andrzej Duda. Warto jednak pamiętać, że mogą również wystąpić sytuacje, kiedy należałoby (albo można by) użyć wielkiej litery. Ma to miejsce wówczas, gdy nazwę takiego właśnie urzędu sprawowanego przez jedną osobę stosuje się np. w aktach prawnych (por. akceptuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej). 

Wielkiej litery w nazwie prezydent można użyć także w innych dokumentach niż akt prawny, jeśli odnosi się on bezpośrednio do konkretnej osoby i jest podawany w pełnym brzmieniu, np. Dziś został zaprzysiężony Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ale: Dziś został zaprzysiężony prezydent Andrzej Duda, choć warto pamiętać o regule, która głosi, że wielką literę można stosować także wtedy, kiedy kierujemy się względami uczuciowymi (czyli prezydent Andrzej Duda albo Prezydent Andrzej Duda). Przy czym radziłbym z tą wielką literą nie przesadzać.