piątek, 14 listopada 2014

Sweter czy swetr?

Takie pytanie zadano mi wczoraj, a ja uznałem to zagadnienie na tyle interesujące, że poświęcam mu dziś kolejny wpis na blogu.

Jak na razie poprawną formą mianownikową jest tylko forma sweter. Piszę „na razie”, bo gdyby forma swetr się upowszechniła, być może za jakiś czas zostanie uznana jako forma wariantywna albo co najmniej potoczna. Na tę chwilę jednak nie można mówić o jakiejkolwiek oboczności i za jedynie poprawną konstrukcję uchodzi forma sweter.

Dlaczego pojawia się tego typu dylemat? Być może użytkownicy polszczyzny zestawiają na jednym poziomie wyraz sweter z wyrazem wiatr i jego gwarowym odpowiednikiem wiater. Nie są to jednak podobne wyrazy, więc tego typu zestawienia nie są dobre. Należy zapamiętać, że wyraz sweter pochodzi od angielskiego wyrazu sweater i choć odmieniając ten wyraz, głoska e nam znika (por. np. swetrem, swetrowi), to jednak w mianowniku musi się ona pojawić. Jest to tzw. e ruchome

I tak, Drodzy Czytelnicy, gdy jest zimno wkładamy na siebie sweter, a gdy zimno jest koleżance, mężczyźni powinni opatulić ją swym swetrem, nawet kosztem tego, że zmarzną.