piątek, 22 grudnia 2017

„Wigilia” z polonistycznej perspektywy

Zbliżają się święta, które rozpoczynają się Wigilią, o której chciałbym wspomnieć kilka słów. Czy wiedzą Państwo, że wyraz ten ma kilka znaczeń? Z tego powodu zapisujemy ten wyraz dwojako: raz wielką literą, innym zaś razem – małą.

Wyraz wigilia pochodzi od łacińskiego wyrazu vigilia oznaczającego ‘czuwanie, straż, wartę’ i najczęściej – szczególnie teraz, w tym okołoświątecznym okresie – odnosimy go do wieczoru i nocy poprzedzającej święta Bożego Narodzenia. W tym znaczeniu jesteśmy zobowiązani do użycia wielkiej litery (Wigilia).

Rzeczownik ten może jednak oznaczać też tradycyjną, uroczystą wieczerzę w przeddzień świąt, o których mowa. Tutaj – wbrew temu, co się wielu nam zdaje – stosujemy małą literę (por. Na wigilię jedziemy do babci). Mianem wigilii określa się również każdy dzień poprzedzający inny dzień (najczęściej świąteczny). W tym wypadku także obowiązuje nas pisownia małą literą (por. wigilia Nowego Roku).

Przy okazji życzę Państwu radosnych i ciepłych świąt. Niech upłyną one w spokojnej, rodzinnej atmosferze, tak aby magiczna aura świąt została w Was na dłużej. Wszystkiego dobrego!