sobota, 2 lipca 2016

Jak odmieniać wyraz „ćma” w dopełniaczu?


Ćma to owad, który w letnie wieczory szczególnie potrafi dokuczać swoją obecnością, ale i… problematyczną odmianą. Wyraz ten bowiem może niekiedy sprawić kłopoty fleksyjne. Aby im zapobiec, proponuję krótką lekcję poprawnej polszczyzny na temat wyrazu ćma.

Do poświęcenia dzisiejszych rozważań ćmom zainspirowała mnie pani Dorota, która w nadesłanej wiadomości zapytała o to, jak odmienić ten wyraz w zdaniu: Mój kot zjadł 5 [ćmy]. Rzeczownik, o którym dziś piszę, jak widać, rodzi kłopoty szczególnie, gdy rzecz dotyczy dopełniacza, którego wymaga powyższe zdanie. W liczbie pojedynczej dopełniacz od tej nazwy brzmi ćmy, ponieważ jednak liczebnik 5 – w odróżnieniu od liczb 2-4 (por. Mój kot zjadł 3 ćmy) – wymaga dopełniacza w liczbie mnogiej, który przyjmuje postać ciem. W związku z tym owo zdanie powinno wyglądać tak: Mój kot zjadł 5 ciem.

Przy okazji wskażmy, że omawiany dziś wyraz może oznaczać nie tylko grupę motyli, ale również chmarę, ciżbę oraz mrok, choć te znaczenia są już raczej przestarzałe. Ćma pochodzi bowiem od prasłowiańskiego wyrazu *tьma oznaczającego ciemność.