piątek, 28 czerwca 2013

Mnie czy mi?

Często słyszy się wypowiedzi, w których zdanie rozpoczyna się od zaimka osobowego mnie/mi, np. Mnie się to podobami się wydaje. Czy obie formy są poprawne? Otóż nie! 

Mnie i mi to wariantywne formy zaimka ja w celowniku. Nie można ich jednak stosować według własnego widzimisię. Pewuenowski Słownik poprawnej polszczyzny podaje, iż forma mi stanowi całość akcentową z wyrazem poprzedzającym, a zatem stosujemy go wyłącznie po wyrazie (nigdy przed). Mnie służy do zaakcentowania, czyli wyróżnienia właśnie tego zaimka, dlatego stawiamy go przed wyrazem, do którego ów zaimek się odnosi.

Co ciekawe, wariantywne formy celownika dla drugiej osoby (tobie/ci) nie sprawiają już tylu trudności. Mówimy np. Tobie się może podobać. Co ci się wydawało? Dlatego też tym wszystkim, którzy nadal mają wątpliwości i nie wiedzą, jakiego zaimka użyć, proponuję chwilę się zastanowić nad tym, którego zaimka odnieśliby do kolegi lub koleżanki (tobie=mnie, ci=mi) i analogicznie podstawili zaimek do własnej osoby.

Podsumowując, mnie stosujemy zawsze na początku (a więc przed wyrazem), mi  z kolei używamy po, np. Mnie się wydaje lub wydaje mi się. Formy: mi się wydaje i wydaje mnie się są niepoprawne i niedopuszczalne, toteż proszę zaniechać ich stosowania.